• ورود / ثبت نام

مشخصه های یک شرکت بازاریابی شبکه ای غیرقانونی چیست؟

شرکت های فاقد پروانه کسب بازاریابی شبکه ای یا به عبارتی همان شرکت های غیرمجاز شبکه ای، با همه تبلیغات و اطلاع رسانی هایی که در این زمینه صورت می گیرد، هم چنان فعال و روبه افزایش هستند و این موضوع سبب ایجاد نگرانی هایی برای افراد شده است.

در این مقاله تصمیم داریم شما را با این نوع شرکت ها آشنا کنیم چرا که اصلی ترین دلیل افراد از ورود به این شرکت ها ناآگاهی علاقه مندان به این موضوع در زمینه بازاریابی شبکه ای است.

شرکت ها فاقد مجوز به روش های مختلفی نسبت به عضوگیری اقدام می کنند

گروه اول شرکت های داخلی که با ادعای فعالیت تک سطحی مشغول عضوگیری و پرداخت پورسانت به صورت چندسطحی هستند.

گروه دیگر شرکت های بازاریابی شبکه ای خارجی که به صورت علنی یا مخفیانه و غیرقانونی اقدام به عضوگیری، فروش محصولات و ارائه خدمات نموده اند.

نقطه مشترک این دو گروه ، نداشتن مجوز کسب بازاریابی شبکه ای از اتحادیه کشوری صنف کسب و کارهای مجازی است. چیزی که سبب اطلاع رسانی در این زمینه شده است، سردرگمی بازاریابان در این رابطه و چگونگی تشخیص این شرکت ها می باشد. در این مقاله سعی داریم راه تشخیص شرکت های مجاز و غیرمجاز را برای شما شرح دهیم.

پروانه کسب بازاریابی شبکه ای

مهم ترین مشخصه یک شرکت غیرمجاز شبکه ای، انجام فعالیت بدون دارا بودن پروانه کسب بازاریابی شبکه ای است.برطبق ضوابط مصوب تنها مرجع صادر کنند این پروانه، اتحادیه کشوری صنف کسب و کارهای مجازی است و مجوز سایر اتحادیه ها برای فعالیت شبکه ای معتبر نیست.

 (لازم به ذکر است مجوز شرکت بازاریابی شبکه ای عطاکو را می توانید در قسمت منو گالری تصاویر، زیرمنو مجوز و همایش مشاهده بفرمایید.)

برخی از شرکت ها با دریافت مجوز از اتحادیه موضوع فعالیت شرکت خارج از چارچوب مقررات تعیین شده اقدام به فعالیت شبکه ای نموده و با معرفی فعالیت تک سطحی در جهت فریب مخاطبان خود گام برداشته اند.

محصولات

دومین مشخصه یک شرکت ام ال ام غیر قانونی ارائه محصولات غیرمصرفی می باشد. این درصورتی ست که شرکت های دارای پروانه کسب ملزوم به ارائه محصولات مصرفی هستند، یعنی محصولاتی که مورد نیاز عامه افراد بوده و در سبد خرید افراد موجود است. این موضوع از پیش شرط های صدور پروانه کسب برای شرکت های نتورک مارکتینگ است، چرا که ویژگی مصرفی بودن و تکرار خرید این محصولات شرایط فروش را برای افراد آسان کرده و علاوه بر ایجاد پشتوانه درآمدی برای بازاریابان که منجر به کاهش نیاز افراد به شبکه سازی برای کسب درآمد می شود، مانع از انباشته سازی کالا در نزد آنان و وارد آمدن خسارت مالی ناشی از آن خواهد شد.

طرح درآمدی

سومین مشخصه یک شرکت بازاریابی شبکه ای غیرقانونی استفاده از طرح های خارج از ضابطه و غیرمصوب است.در طرح های غیرمصوب که ضوابط آیین نامه موضوع ماده 87 قانون نظام صنفی و بخشنامه ابلاغی به شرکت ها در آن لحاظ نشده است، علاوه بر تشویق به عضوگیری، محدودیتی در پرداخت پورسانت به عمق طرح وجود ندارد. درحالی که طبق بند 4 ماده 9 آیین نامه، محدودیت پرداخت پورسانت به سطوح عمق الزامی است و طبق الزامات ابلاغی در لحظه خرید، پورسانت خرده فروشی به اعضا تعلق می گیرد، ابن موضوع منجر به ساختن تیم های فروش در عرض شبکه خواهد شد که خود میتواند عاملی در افزایش فروش واقعی باشد.علاوه بر آن شروط تعیین شده در فعال شناخته شدن بازاریابان در تعیین وظایف برای هر جایگاه از دیگر عواملی است که منجر خواهد شد، صرف داشتن جایگاه بالاتر یا عضویت قدیمی تر تضمینی برای کسب درآمد بیشتر نباشد. طرح درآمدی شرکت های دارای پروانه کسب بازاریابی شبکه ای، براساس الزامات ابلاغی و ضوابط مندرج در آیین نامه موضوع ماده 87 قانون نظام صنفی توسط کمیته کارشناسی نظارت بر فعالیت بازاریابی شبکه ای بررسی و پس از تایید توسط شرکت ها به اجرا گذاشته می شود.

پایبند به مقررات

مشخصه چهارم یک شرکت بازاریابی شبکه ای غیرقانونی عدم اجرای ضوایط مصوب بازاریابی شبکه ای است.ضوابطی که علاوه بر امنیت فعالیت و تامین حاشیه سود مناسب برای شرکت ها، منافع بازاریابان و مصرف کنندگان را نیز مدنظر قرارداده و به حمایت از آن ها پرداخته است.عدم اجرای ضوابط مربوط به بازپس گیری کالا، برگزاری جلسات آموزشی در مکان های عمومی، تاکید بر عضوگیری به جای فروش واقعی محصولات و...

شرکت های دارای پروانه کسب ملزم به اجرای مقررات تعیین شده در آیین نامه موضوع ماده 87 قانون نظام صنفی بوده و عملکرد آن ها تحت نظارت قرار دارد. اما در شرکت های فاقد پروانه کسب هیچ گومه تعهد و ضمانت اجرایی به رعایت مقررات وجود نداشته و این موضوع منجر به تضییع حقوق و ایجاد شکایات متعدد نزد مراجع قضایی خواهد شد.

منبع ایران هشدار

با هلدینگ بزرگ عطاکو در سایت atamlm.ir همراه ما باشید.

فعالیت شرکت بازاريابی "عطا تجارت گستر کارنو" بصورت یک شخص حقوقی مستقل ، دارای پروانه کسب بازاریابی شبکه ای مطابق آئین نامه موضوع مواد (2) ، (12) و تبصره ماده 87 قانون نظام صنفی می باشد و این شرکت هیچگونه وابستگی به ارگانها و نهادهای دولتی ، غیر دولتی و امنیتی ندارد.

          

دفتر مرکزی: کیلومتر 15جاده مخصوص کرج - خیابان 53 - نبش خیابان دوم پلاک 23

02144180194

02142035161 

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به عطاکو می‌باشد.

لطفا چند لحظه صبر کنید

پیام

پیام

پیام

پیام

Top